Welcome to Stanwood High School Athletics
"Developing Leaders"
logo.jpg 

Stanwood High School Athletics
7400 272nd Street NW
Stanwood, WA 98292
(360) 629-1322 Fax (360)629-1323

 

 

Congratulations to the Stanwood Track team for 12 athletes going to the State Tournament in Tacoma!

 

Congratulations to Girls Tennis player Avery Zill for making it to the State Tournament in Kennewick!

 

Congratulations to the Boys and Girls Golf team sending two players each to the State Tournament!

 

 

Booster Club Camp Brochures Now Available!
pdf 2018 Brochure (273 KB)

Concussion Recognition & Cardiac Awareness information sheets for Booster Club Camp attendees:
pdf Concussion Recognition (81 KB)
pdf Cardiac Awareness Information (694 KB)

 

For the most up-to-date schedules and driving directions for sporting events, go to wescoathletics.com.  You can also subscribe for automatic emails or texts from Wesco Athletics so you have the most up to the minute changes and information.

 

 

 

The 2017 Stanwood High School Athletic Hall of Fame banquet was a huge success! 

The 2017 Inductees are Bob Nielson, Contributor; Jerry Kelly,Coach; Bill Cheatley, Special; Jenna VonMoos (Berg), Sarah Ann Jackson, Bill Garrison, Blane Hezel, Karl Hedeen as athletes; the 1949-50 boys’ basketball team, and the 1975 girls track team.  The Hall of Fame also honored the Ovenell Family.  The Ovenell Family has a long standing history of athletics, and a commitment to our community.

Thank you to everyone who attended the evenings events.  Also a big thank you to all our student athletes who worked so hard at the event.  We are already looking forward to next fall.  Please make sure to get your nomination forms turned in.
 Nominations are open January 1st to February 15th.

pdf Nomination Form (43 KB)  

pdf Hall of Fame Info Sheet (57 KB)

  

**4A Booster Club:

Want to get involved? Join our 4A Booster Club now.  Check out their webpage for all your booster club questions.Booster Club webpage.

 

**Pay to Participate:

For information on the Pay to Participate fee, click:  Pay to Participate 17/18

 

 

 

Fall Sports

Cheer-Laine Daly
Cross Country-Jordan Sneva
Football -Eric Keizer
Girls Soccer-Lori Stunz
Girls Swimming -Rita Peterson
Boys Tennis-Sean Cunningham
Volleyball-Megan Amundson

Winter Sports

Boys Basketball -Zach Ward
Girls Basketball-Dennis Kloke
Cheer-Laine Daly
Boys Swimming -Connie Schmidt
Wrestling-Ray Mather

 

 Spring sports

Baseball-Cody Bridgman
Boys Golf-Scott Bates
Girls Golf-Dennis Kloke
Boys Soccer-Steve Brown
Softball-Cherlyn Schander
Girls Tennis-Tanya Davenport
Track-Jordan Sneva